Aktualności

29.03.2022

Wspieramy budowę reaktora ITER

Bimo Tech wspiera budowę reaktora ITER

ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny) – reaktor termonuklearny, jak również międzynarodowy program badawczy z nim związany, którego celem jest zbadanie możliwości produkowania na wielką skalę energii z kontrolowanej fuzji jądrowej zostanie skonstruowany z wykorzystaniem tytanu otrzymanego od Bimo Tech.

 

ITER to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej , USA, Chiny, Koreę Południową, Szwajcarię, Wielką Brytanię, Rosję, Japonię oraz Indie. Jest to najambitniejsza inicjatywa naukowa na świecie, dążąca do stworzenia reaktora wytwarzającego energię jądrową przy użyciu mechanizmów, które zasilają nasze Słońce i gwiazdy.

 

W ramach inicjatywy wybudowany zostanie największy na świecie tokamak. Urządzenie to będzie przeznaczone do przeprowadzania reakcji termojądrowych i prowadzenia eksperymentów dotyczących pozyskiwania czystej energii na ogromną skalę. Prace nad konstrukcją reaktora ITER trwają od 2010 roku. ITER ulokowany jest Saint Paul-lez-Durance, obok Cadarache, na południu Francji.

 

Bimo Tech z dumą wspiera budowę realtora ITER. Z tytanu otrzymanego od nas naukowcy wykonają elementy na panele pierwszej ściany (First Wall) dla systemu blanket reaktora ITER.


Fusion for Energy (F4E) to organizacja Unii Europejskiej (UE), której zadaniem jest zarządzanie wkładem Unii Europejskiej w projekt ITER. F4E została utworzona w 2007 roku, a jej działalność przewidziana jest na 35 lat. Należą do niej Komisja Europejska, państwa członkowskie UE oraz stowarzyszona z nimi Szwajcaria.

Więcej informacji o ITER na stronach:

www.iter.org

https://fusionforenergy.europa.eu

 

 

Zdjęcie: źródło iter.org

 

pełny HTML | wersja mobilna